To kieszonkowy przewodnik po ponad 30 warszawskich kawiarniach i cukierniach. Niektóre z nich mają długą historię, sięgającą XIX wieku, inne krótszą, a niektóre są zupełnie nowe. We wszystkich jednak tętni życie i to nie tylko za sprawą doskonałych wypieków i kawy, ale przede wszystkim wystaw, filmów, koncertów.

Niewiele powstało książek o warszawskich kawiarniach, mimo że pierwszą otwarto w 1724 roku, czyli już 286 lat temu! Wspaniałe kawiarnie, nierzadko wspanialsze od warszawskich powstawały w wielu miastach, w żadnym jednak nie było takiej, jaką Mieczysław Fogg otworzył 4 marca 1945 roku, w ruinie kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej 119. Historia miasta nie zawsze była bowiem słodka. Nie tylko dotknęła go hekatomba 1944 roku.

Następne dziesięciolecia przyniosły smutne czasy lokali państwowych oraz wyrobów czekoladopodobnych. W roku 1950 kawiarnie zostały przymusowo upaństwowione i przejęte przez przedsiębiorstwo pod nazwą Zakłady Gastronomiczne. Właściciele często nie mogli wziąć nawet ostatniego utargu z kasy, nie wspominając już o wyposażeniu lokali. Zezwolono jedynie na cukiernie sprzedające swoje wyroby na wynos. Stolik pozostający w rękach prywatnych zagrażał nowemu systemowi.

Na szczęście to już tylko historia. Do starych firm, które przetrwały pod postacią cukierni wróciły stoliki i kawa. Powstały też dziesiątki nowych, tętniących życiem miejsc, często tworzonych przez ludzi bardzo młodych. Im poświęcony jest ten przewodnik.

Wydawcą jest Stopa Studio