Trzeci, ostatni już tom "Ostańców", skłania do podsumowań. Pierwszy tom ukazał się w 2010 roku, drugi w 2011, trzeci w 2012. Magdalena Stopa spisała opowieści 75 mieszkańców 59 warszawskich kamienic. Jan Brykczyński sportretował prawie sto osób, sfotografował też domy, ich elewacje, podwórka, detale klatek schodowych i mieszkań. Najstarsza bohaterka "Ostańców" miała w chwili spotkania 98 lat, urodziła się w 1914 roku, a kilkunastu innych zbliżało się do dziewięćdziesiątych urodzin. Większość pozostałych, choć nieco młodsza, doskonale pamiętała lata 30., okupację i powstanie, które przeżyła w Warszawie. Bohaterami "Ostańców" są zarówno zamożni właściciele luksusowych kamienic, lokatorzy zajmujący piękne apartamenty, jak też mieszkańcy ciemnych oficyn, suteren i sklepowych antresoli.

Wśród kolejnych opisanych w tym tomie 18 adresów jest m.in. piękny Dom pod Gigantami w Alejach Ujazdowskich 24, który uniknął wojennej dewastacji i nadal posiada doskonale zachowane historyczne wnętrza. Są kamienice: przy Ogrodowej 65 - wybudowana przez Władysława Węgiełka, właściciela słynnej warszawskiej firmy przewozowej; przy Siennej 72 - mieszkał w niej Czesław Lubaszka, warszawski piekarz, jeden z "Robinsonów", którzy po upadku powstania pozostali w Warszawie; przy alei Niepodległości 221-225 - w której ukrywał się Władysław Szpilman.

Wydawcą jest Dom Spotkań z Historią

W 2013 roku trzy tomy "Ostańców" zdobyły nagrodę im. Witolda Hulewicza

Elżbieta Uzdańska poświęciła "Ostańcom" aż trzy odcinki Warszawskiego Kwadransa w Radiu Dla Ciebie (kliknij),(kliknij) , (kliknij)

Rozmowa Michała Nogasia z Wojciechem Mannem w Trzecim Programie Polskiego Radia (kliknij)

Wywiad z Magdaleną Stopą przeprowadzony przez Annę Bernat/PAP (kliknij)