Warszawskie kapliczki podwórkowe to zjawisko zupełnie wyjątkowe. Zachowało się ich zaskakująco dużo, przede wszystkim w Śródmieściu i na Pradze, ale też na Woli, Ochocie i Mokotowie, czyli tam gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Najwięcej powstało ich podczas okupacji i powstania. Stoją w podwórkach - studniach, wiszą w bramach kamienic, czasem na klatkach schodowych.

Przez lata, z powodu często naiwnej stylistyki i skromnych materiałów, traktowane były z przymrużeniem oka, lub po prostu niezauważane (nie ma ich ani w przewodnikach, ani w Spacerownikach), obecnie budzą coraz większe zainteresowanie. Wiele z nich jednak nadal jest zagrożona zniszczeniem, a historie związane z ich powstaniem są prawie nieznane.

Książka zawiera zbiór blisko 200 zdjęć, który Anna Beata Bohdziewicz stworzyła na przestrzeni ostatnich 30 lat. Najstarsze, czarno - białe fotografie powstały na początku lat 80., ostatnie w 2009 roku. Uwiecznionych zostało na nich ponad 200 kapliczek, wraz z ich intymnym, fascynującym światem, pełnym osobistych pamiątek: różańców, ryngrafów, imiennych świadectw pierwszej komunii, portretów Jana Pawła II.

Magdalena Stopa zebrała wspomnienia mieszkańców kamienic. Często są to relacje świadków pamiętających budowę kapliczek i wydarzenia, które temu towarzyszyły. Pełne emocji opowieści pozwalają spojrzeć na historię Warszawy z perspektywy doświadczeń pojedynczych osób, poznać przejmujące losy warszawiaków.

Wydawcą jest Dom Spotkań z Historią.

Książka zdobyła dyplom Towarzystwa Miłośników Historii - Najlepsze Varsaviana 2009/2010.